Anaokulu Çocuğunuza Ne Kazandırır ? | Makalelerim

ANAOKULU ÇOCUĞUNUZA NE KAZANDIRIR?

Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde var olan yeteneklerin serpilip gelişmesine yardımcı olur. Çocuk, anaokulunda doğasına uygun olarak yapılandırılmış bir ortamda, oyun oynar, yaşıtlarıyla iletişim kurarak paylaşma ve işbirliği duygularını geliştirir. Ayrıca, kendi haklarını korurken, başkalarının özgürlüğünü de zedelememeyi öğrenir. Öteki ile sınırlarını ayırt eden çocuk, böylece kendi kişilik çizgilerini bulur ve benlik algısı gelişimine bağlı olarak, kendine yönelik olumlu tutumlar geliştirir.

Çocuklar anaokulunda;
 Kendi zaman ve enerjilerini gerektiği gibi kullanarak, neyi nasıl yapacağına ilişkin tercihler yapma ve karar alma fırsatı bulurlar.
 Kendi seçtikleri amaçları ve görevleri özgür bir biçimde ve sorumluluk duygusuyla tanımlama ve yeteneklerini geliştirme fırsatı yakalarlar.
 Arkadaşlar ve yetişkinlerle ortak planlamalar yapma ve ortak kararlar alma, paylaşma ve işbirliği yapma, düşüncelerini dile getirme ve başkalarına iletme fırsatları elde ederler.
 Sosyal ortamda belirli kurallara uymayı, gerektiğinde bekleme sabrını gösterebilmeyi öğrenmenin yanı sıra düzenli bir hayata da adım atmış olurlar.

Tüm bu bilgi ve deneyimin 6 yaşından önce kazanılmasının asıl önemi çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi için bu yılların çok önemli olmasıdır. Bu dönemde edinilen bilgiler çok kolay öğrenilmekte ve kalıcı olmaktadırlar. Ayrıca bu yaşlar çocuğun öğrenme alışkanlığını kazanması ve ileriki yıllarda da devam ettirebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Okul öncesi eğitimin bir diğer önemi de çocukların gelişim alanlarının dikkatle takip edilebiliyor olmasıdır. Çocuklarda gelişim problemlerinin giderilmesindeki en önemli unsur erken fark edilebilmesidir. Düzenli bir takiple olası bir problemin erkenden giderilmesi veya çocuğun ileriki yaşamını minimum etkileyecek düzeye indirilmesi sağlanabilir.