Makalelerim

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR

İnsan hayatında ilkler her zaman büyük önem taşımaktadır. İşinde ilk gününü yaşayan bir insanın iç konuşmalarına kulak verelim: “ Acaba başarılı olacak mıyım?, Çalışacağım arkadaşlarla uyum içinde olabilir miyim?, Patronum iyi birisi midir?” gibi soruları sorması muhtemeldir. Elbette ki o da kaygı ve heyecanı yaşamaktadır.


Devamını Oku

ANAOKULU ÇOCUĞUNUZA NE KAZANDIRIR?

Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmaktan çok, çocuğun içinde var olan yeteneklerin serpilip gelişmesine yardımcı olur. Çocuk, anaokulunda doğasına uygun olarak yapılandırılmış bir ortamda, oyun oynar, yaşıtlarıyla iletişim kurarak paylaşma ve işbirliği duygularını geliştirir. Ayrıca, kendi haklarını korurken, başkalarının özgürlüğünü de zedelememeyi öğrenir. Öteki ile sınırlarını ayırt eden çocuk, böylece kendi kişilik çizgilerini bulur ve benlik algısı gelişimine bağlı olarak, kendine yönelik olumlu tutumlar geliştirir.


Devamını Oku

ERKEK ADAMIN ERKEK OĞLU MU OLUR ?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra haftalara bölünmüş hayatınızda her hafta ayrı bir heyecan ve merak dönemi başlıyor. Kesenin görüldüğü hafta, kesenin içinde embriyonun göründüğü hafta, kalp atışlarının duyulduğu hafta, ense kalınlığının ölçüldüğü hafta derken yaklaşık 13. haftadan itibaren bir cinsiyet maratonu başlıyor. Buna maraton diyorum çünkü bazı anne-baba adayları daha çabuk öğrense de çoğunlukla bu bir sürece yayılıyor. Netleşmesi nadiren de olsa doğuma kadar sürebiliyor.


Devamını Oku